گت بلاگز Uncategorized بانک خازنی
بانک خازنی
بانک خازنی

بانک خازنی

Capacitor Bank

بانک خازنی
بانک خازنی

همانطور که می دانید مجموعه ایی از موتور ها و پمپ های آب ، چک های مهتابی ، ترانس های لامپ ها و پروژکتور ها ، آسانسورها در اکثر مراکز صنعتی ، کارخانجات بزرگ و کوچک، مجتمع های اداری، تجاری، هتل ها، بیمارستانها و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرند . موتور ها به دلیل خاصیت ذاتی سلفی بودنشان باعث به وجود آمدن اختلاف فازی بین جریان و ولتاژ در شبکه می شود که باعث به وجود آمدن هزینه هایی در صدور قبض برق مشترکان تحت عنوان جریمه توان راکتیو می گردد .

بانک خازنی
بانک خازنی

به منظور اصلاح ضریب توان شبکه از مجموعه ای از خازن های کنار یکدیگر استفاده می شود که در اصطلاح به آنها بانک

خازنی Capacitor Bank  گفته می شود. و مجموعه ای که بتواند از طریق آن توان راکتیو را کنترل کرد تابلو بانک خازنی

Capacitor Bank نام دارد. بانک های خازنی معمولا در شبکه های انتقال انرژی، در پست های سوئیچینگ، شبکه توزیع و

مراکز صنعتی و غیره استفاده فراوانی دارد.

بانک خازنی
بانک خازنی

تابلوهای بانک خازنی  Capacitor Bank برای جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت (ضریب توان) در شبکه های توزیع فشار ضعیف بکار برده می شوند. بانک های خازنی اتوماتیک مجهز به یک رگولاتور (کنترل کننده) ضریب قدرت هستند. این رگولاتور مقادیر شکل موج ولتاژ و جریان و اختلاف زمانی آنها را اندازه گیری کرده و خازن مورد نیاز را تعیین و وارد شبکه می نماید.

 

بانک خازنی
بانک خازنی

 

عمل سوئیج کردن خازنها توسط کنتاکتورهایی که بوسیله رگولاتور کنترل می شوند، انجام می گیرد. تابلوهای بانک خازنی Capacitor Bank در توان های راکتیو مختلف و بنابه نیاز مشتریان طراحی و ساخته می شوند. لازم به ذکر است که بانک های خازنی اتوماتیک رایج ترین و کاربردی ترین وسیله جهت اصلاح ضریب توان شبکه می باشند.

بانک خازنی
بانک خازنی

مزایای استفاده از بانک خازنی

کاهش افت ولتاژ

بانک خازنی
بانک خازنی

خازن ها به دلیل خنثی کردن جریان پیش فاز عناصر القایی جریان مصرف شده کل را کم می کنند و کم شدن این جریان باعث کم شدن تلفات در سیم ها و کاهش افت ولتاژ در سیم ها می شود.

بانک خازنی
بانک خازنی

استفاده کامل از آمپراژ برق خریداری شده

بانک خازنی
بانک خازنی

بدلیل کاهش جریان مصرفی می توان جریان بیشتری از شبکه برق درخواست کرد بدون آنکه هزینه اضافی جهت خریداری کردن این جریان پرداخت شده باشد.

بانک خازنی
بانک خازنی

کاهش قابل ملاحظه هزینه قبوض برق

بانک خازنی
بانک خازنی

اداره برق علاوه بر محاسبه کنتور اکتیو که همان برق مصرفی به صورت نرمال می باشد محاسبه کنتور راکتیو که جریمه اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ که در صورت عدم جبران سازی ضریب توان می باشد را نیز در محاسبه هزینه برق مصرفی مشترکان لحاظ می کند . هنگامی که خازن در محل مصرف وجود نداشته باشد کنتور راکتیو اداره برق علاوه بر کنتور اکتیو شروع به محاسبه هزینه برق می کند.

بانک خازنی
بانک خازنی

هزینه محاسبه شده توسط کنتور راکتیو تقریبا برابر کنتور اکتیو و در بعضی موارد از آن نیز بیشتر می باشد. یعنی بدون

وجود تابلوهای بانک خازنی Capacitor Bank هزینه برق مصرفی تقریبا 2 برابر بیشتر از زمانی است که

تابلو های بانک خازنی Capacitor Bank وجود دارند.

بانک خازنی
بانک خازنی

با توجه به مشکلات ایجاد شده و همچنین تحمیل هزینه های اضافی بر کارفرمایان محترم خرید تابلوهای بانک خازنی Capacitor Bank ضروری به نظر می رسد که بایستی به این مهم توجه نمود.

بانک خازنی
بانک خازنی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده :